Soshu Shigeru Oyama, 10 dan

 

Przewodniczący Światowej Organizacji Oyama Karate

Wielki Mistrz - Shigeru Oyama, 10 Dan to bezsprzecznie z jeden  największych mistrzów karate kontaktowego w świecie. W ciągu swojej przeszło 60- letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi, pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania stosów bloków lodowych kantem dłoni, a także pokazami chwytania gołą ręką klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama nauczał wielu wybitnych ekspertów światowego karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów, w tym m.in. liderów: IFK Kyokushin - Steave Arnila, IKO Kyokushin - Akiyoshi Matsui czy EKO Kyokushin - Loek Hollandra. Z większością z nich utrzymywał bardzo dobre kontakty towarzyskie i zawodowe. Jak podkreśla Shihan Dyduch: Shigeru Oyama to przede wszystkim wspaniały mistrz i nauczyciel. Skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umiał nie tylko oceniać, ale także uważnie słuchać. Jak twierdził, bardzo dużo uczył się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szukał władzy ani taniej popularności. Raczej stronił od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie jego opinia - jako najwybitniejszego ucznia zmarłego Masutatsu Oyamy - mała ogromne znaczenie. Jest autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji "Perfect Karate".

Shigeru Oyama i początki jego mistrzowskiej kariery

Wielki Mistrz Shigeru Oyama, 10 dan urodził się 7 lipca 1935 roku w Tokio. Jego wielka kariera zaczęła się w wieku 9 lat, od udziału w treningach karate dla dzieci, na jego rodzinnym podwórku. W ciągu następnych 37 lat był jednym z najbliższych i najlepszych uczniów Mas. Oyamy. Był jego osobistym uczniem czyli uchi-dachi. W zamian za to, Masutatsu Oyama sponsorował Shigeru Oyamie studia na wydziale architektury Japan Universiti. Dużo trenowali ze sobą i często sparowali. Jak wspomina Shigeru; " Masutatsu Oyama ciągle mówił mi abym uderzał go szybciej i mocniej". Razem ze swoim nauczycielem często trenował w górach w trudnych warunkach pogodowych, budując kondycję i wytrzymałość psychiczną,. W tym okresie Mas Oyama był dla niego jak ojciec. Shigeru Oyama przez około 20 lat wiele podróżował po świecie i budował organizację IKO. Prowadził liczne seminaria, urządzał wspaniałe pokazy, walczył o supremację i dobre imię Kyokushinkai, walcząc z przedstawicielami różnych systemów walki.Przez prawie 4 lata, jako szef instruktorów w Tokio w Honbu, uczył po 8 godzin dziennie 40-80 osobowe grupy uczniów z obecnymi liderami wielu organizacji karate włącznie. Była to ciężka i pełna oddania praca ! Najbardziej znany z pokazów to ten, wykonywany w parze z Tadashi Nakamurą a potem z Yasuhiko Oyamą. Shigeru Oyama łapał w dłonie prawdziwy samurajski miecz spadający prosto na jego głowę. Wyglądało to tak: Nakamura i Oyama siedzieli naprzeciwko siebie w pozycji seiza. Nakamura ciął mieczem błyskawicznie w głowę Oyamy. Ten unosił się równie szybko na kolana, łapał miecz podczas cięcia w obydwie dłonie, wstając zadawał kopnięcie w przód w obszar klatki piersiowej przeciwnika. Były to jedne z niewielu pokazowych akcji z wysokim stopniem ryzyka gdzie konsekwencją mogło być przecięcie mieczem. Shigeru Oyama powiedział, że miał zakładane szwy na głowie po nieudanej próbie. Jeśli ktokolwiek widział pierwsze edycje mistrzostw świata karate kyokushinkai w Tokio to mógł podziwiać Shigeru Oyamę, Tadashi Nakamurę czy Yasuhiko Oyamę uczących swoich zawodników, sędziujących zawody, czy robiących wspaniałe pokazy. Światowa Organizacja Oyama Karate wydała kilka świetnych szkoleniowych taśm video z takimi demonstracjami. Na jednej z nich widać łamanie masywnych brył lodu przez prawie 60-letniego Shigeru Oyamę.

100 Kumite przepustką do USA

W 1966 r. Shigeru Oyama przybył do Stanów Zjednoczonych, aby nauczać i propagować japońskie karate z ramienia organizacji Kyokushinkai. Mierzył około 170 cm i ważył około 60 kg. Wcześniej jego mistrz Mas. Oyama powiedział mu, że jeśli chce uczyć w USA musi wpierw zaliczyć test Hyakushin-Kumite (stu walczących ludzi). Mas.Oyama wprowadził test 100 kumite do Kyokushinkai, który do dziś jest najwyższym sprawdzianem umiejętności, siły, wytrzymałości fizycznej oraz ducha walki w kontaktowym karate. Zdanie tego testu, dawało i daje do dziś, każdemu mistrzowi szacunek i podziw w społeczności knockdown karate. W dniu17 września 1966 roku, Shigeru Oyama pokonał wszystkich 40 rywali z czarnymi pasami w przeszło 120 walkach i wystartował w nową przygodę do Stanów Zjednoczonych. Efektem tego testu było kilka połamanych żeber i ogromne stłuczenia, co wykazały badania rentgenowskie w Nowym Jorku, przy okazji starań o zieloną kartę. Życie w USA było dla niego bardzo ciężkie, ponieważ Shigeru Oyama nie mówił prawie w ogóle po angielsku i miał mało pieniędzy "na start". Był jednak twardy i uparty. Pamiętał to co powiedziała mu matka " sięgaj po marzenia." Na początku Shigeru Oyama uczył w dwóch klubach: w White Plains w stanie Nowy York i w Bridgeport w stanie Connecticut. Z błyskiem w oku wspomina swoje pierwsze treningi. Im były one cięższe, tym bardziej był podekscytowany. Jest taki moment, który tylko instruktorzy karate zrozumieją mówi Oyama, nazywa się "mu". W czasach samurajów, gdy szli oni do bitwy próbowali złapać "mu". "Mu" było uczuciem, przy którym nie martwili się o nic poza daną chwilą. To był uczucie nicości, jak nowo narodzenie, bez przeszłości i bez przyszłości. Wkrada się w twoją technikę, w moment w którym umysł jest czysty. Soshu Oyama dalej mówi o wielu duchowych aspektach karate, kiedy uczył i trenował. Podekscytowanie "Kiai" i uczucie "mu" oraz jego wielki entuzjazm przy nauczaniu karate, jest w nim do dziś równie silne, jak wtedy gdy opuszczał Japonię, żeby uczyć w USA. Jego uczniowie, którzy z nim trenowali, twierdzą zgodnie, że jest bardzo dynamiczną osobą, która kocha i autentycznie żyje sztuką walki. Jest człowiekiem skromnym i otwartym, chce i umie słuchać innych.

Bramkarz

Żeby zarobić dostateczną ilość pieniędzy, żeby przetrwać w Ameryce, Shigeru Oyama pracował dorywczo jako bramkarz w nocnym klubie. Nikt nie myślał, że będzie to dla niego zajęcie na dłuższy czas, ponieważ był za mały. Najczęściej spotykanymi bramkarzami byli rośli ciężarowcy, zapaśnicy albo nowojorscy policjanci pracujący po służbie. W pierwszą noc doszło do bójki pomiędzy dwoma kobietami. To go zaszokowało, ponieważ w Japonii nigdy nie widział walczących kobiet. Bójki zdarzały się co noc, to, że sobie radził dowodziło, że jest nieprzeciętnym człowiekiem. Shigeru zarabiał 12 $ na noc, w trakcie których trafiało się kilka strzelanin. Zdecydował przejściowo, że jego życie warte jest więcej i w związku z grożącym mu niebezpieczeństwem, postanowił nalewać benzynę za 2,50$ na godzinę. Wszyscy studenci przychodzili na stację benzynową, aby zobaczyć swojego mistrza. Jego szef na stacji benzynowej był mile zaskoczony zachowaniem gości w stosunku do Shigeru i po latach powiedział: Oyama był wielkim człowiekiem. Później ze względu na trudności finansowe Shigeru znów wrócił do pracy w nocnych klubach. Wiele opowieści o Shigeru Oyamie i jego pracy w nocnych klubach, można znaleźć na jego stronie internetowej, a także w książce pt "Bramkarz", która niebawem będzie wydana.

Światowa Organizacja Oyama Karate

Długą i ciężką drogę przeszedł Shigeru Oyama, żeby odnieść sukces w Stanach Zjednoczonych. W 1983 r. Soshu Shigeru Oyama i jego brat Yasuhiko Oyama 8 Dan, medalista mistrzostw Japonii w kyokushinkai i Miuki Miura 7 Dan, zwycięzca takiego samego turnieju, członek elitarnego klubu 100 -kumite, powołali do życia Światową Organizację Oyama Karate. Na pytanie o powody tej decyzji Shigeru Oyama odpowiada" Moje imię było coraz bardziej popularne w Kyokushinkai. Byłem młody, dynamiczny, a moje techniki coraz bardziej zaawansowane. Chciałem udoskonalić bądź zmienić metody treningów i niektóre kata. Wiele krajów chciało mnie do siebie zaprosić, abym u nich nauczał Kyokushin. Mas. Oyamie się to nie podobało. Rozmawiałem z nim o tym wielokrotnie. W końcu zdecydowałem się na odejście i pójście własną drogą. Byłem z nim przez 35 lat. Była to ciężka decyzja dla mnie i dla niego. Po moim odejściu pozostawaliśmy w dobrych stosunkach, często rozmawialiśmy prywatnie przez telefon, a on przysyłał mi na treningi swoich najlepszych zawodników. Z czasem co jest naturalne, nasze kontakty stały się rzadsze i bardziej oficjalne." Shigeru Oyama wraz z pozostałymi liderami stworzył własne kata. Są to formy autorskie, stanowiące swoistego rodzaju pomost pomiędzy kihon a kumite. Logiczne i proste, doskonale przystosowane do samoobrony. Opracowane zostały także układy z użyciem Bo,Tonfy i Sai. Zachowane zostały ponadstylowe kata: Kanku-dai, Seienchin i Gojushiho. Shigeru Oyama prowadzi wiele seminariów, a jego dynamiczny sposób uczenia przyciąga także ćwiczących inne style walki. Zderzenie tradycyjnego japońskiego treningu z amerykańskimi doświadczeniami w pedagogice i sporcie, zaowocowało w postaci standardowych już metod prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Liderzy Oyama Karate to generacja mistrzów knockdown karate, którzy wynieśli dawne Kyokushinkai na wyższy poziom.

Hanshi Jan Dyduch (8 dan)

Założycielem i liderem Polskiej Organizacji Oyama Karate jest Hanshi Jan Dyduch 8 dan z Krakowa (ur. 24.01.1956 r.). Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF "Karate-do Kyokushinkai" a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin w Japonii. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai "O Puchar Wawelskiego Smoka".

W 1977 roku, po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1979 roku ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan kyokushin karate. Oprócz kariery sportowej pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai. W latach 1985-86 oraz w 1990 roku przebywał i trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą, 10 dan, w ślad, za którym, zdecydował się na odejście z IKO kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju Oyama Karate w Polsce. W 1992 roku zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama Karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W dowód uznania dla osobistych, bardzo wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również wybitnych sukcesów organizacyjnych i sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej, w 2001 roku Shihan Jan Dyduch otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy, 10 dan, nominację na stopień mistrzowski 6 dan, a 2004 roku na 7 dan. Stopień 8 dan i tytuł Hanshi otrzymał w 2010 roku.

Hanshi Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. Mistrzów Świata Knockdown Oyama Karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował blisko 220 posiadaczy czarnych pasów Oyama Karate w Polsce.

W 2003 r. liderzy współpracujących ze sobą ogólnopolskich związków karate (Shorin-ryu, IFK Kyokushin, All Style Karate, Shotokan, Goju-ryu) powierzyli mu funkcję prezesa Polskiej Federacji Karate.

W końcu 2004 roku Hanshi Jan Dyduch został dyrektorem OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod patronatem Soshu Shigeru Oyamy, 10 dan. W styczniu 2005 roku Światowa Organizacja Karate Kanreikai (ang. World Karate Kanreikai), zajmująca się promocja karate sportowego na arenie międzynarodowej, powierzyła mu funkcję dyrektora ds. europejskich.

W 2006 roku Jan Dyduch został ponownie wybrany Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Oyama Karate w Polsce i OYAMA Polskiej Federacji Karate na kolejne 5 lat.

Trener Karate II klasy (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu), Menedżer Sportu (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Hobby: turystyka górska i płetwonurkowa.